• Ср. Чер 16th, 2021

FreshNews

Tільки актуальні новини на сьогодні в Україні та світі

Три в одній: як у Львові хочуть змінити медицину

ЛЬВІВ – У Львові реалізують пілотний проєкт – лікарні міста об’єднають у три юридичні структури і залучать кошти від державних і приватних партнерів. Згідно з медичною реформою, змінено систему фінансування щодо надання медичних послуг.

Які є ризики такого об’єднання? Чи отримуватимуть пацієнти якісні послуги? Чи скорочуватимуть медичний персонал?

Захворіти, почути діагноз, потрапити у лікарню – одразу для пацієнта це означає фінансові витрати. Від матеріальної скрути у разі захворювання одного з членів родини щорічно в Україні потерпає 640 тисяч сімей. Таку цифру називає медичний експерт Олександр Ябчанка. Понад 90% громадян України бояться, що при хворобі когось із рідних у сім’ї настане фінансова катастрофа.

Проблема у недофінансуванні медичної галузі

«Проблема у недофінансуванні медичної галузі і неефективному використанні коштів. Тому і виникло питання про вирішення цих проблем через програму державних фінансових гарантій і ефективне використання коштів («гроші ходять за пацієнтом»). Вислідом є те, що на сьогодні 30 мільйонів пацієнтів уклали декларацію з сімейним лікарем», – наголосив під час медичного фоурму у Львові Олександр Ябчанка.

Заклади охорони здоров’я, згідно з медичною реформою, з 2020 року фінансуються з Національної служби здоров’я України (НСЗУ) за надану медичну послугу, а з місцевого бюджету кошти скеровують на забезпечення обладнанням і на ремонтні роботи. Відповідно, скільки послуг надасть заклад охорони здоров’я пацієнтам, стільки і отримає за це грошей.

Львівська міськрада вирішила медичні заклади об’єднати у три окремі юридичні структури: багатопрофільні лікарні; планове лікування, реабілітація і паліатив; акушерство і гінекологія.

Для прикладу, невідкладну допомогу надаватимуть лікарня швидкої допомоги, 8-а лікарня і дитяча імені Пилипа Орлика. Вони увійдуть в одне об’єднання, матимуть спільну бухгалтерію, одну стратегію розвитку, здійснюватимуть закупівлю техніки і медикаментів, надаватимуть різні послуги, лікарі будуть більш мобільні, зможуть працювати, у разі потреби, у трьох лікарнях.

Ризик об’єднання у тому, що можуть бути скорочення працівників, а ми цього не хочемо

«Фактично буде один юридичний простір, у якому медичні працівники можуть пересуватись. Є спеціальності такі, як кардіохірургія і нейрохірургія. Є один лікар-нейрохірург, який має право лікувати дітей і дорослих. Ми уникатимемо дублювання відділень. Ризик об’єднання у тому, що можуть бути скорочення працівників, а ми цього не хочемо. Нам важливо максимально залучити людей. Але є такі працівники, які не виконують своєї функції чи мало працюють», – каже Радіо Свобода керівниця управління охорони здоров’я Львова Леся Кобецька.


Зміни в медицині сприятимуть якості

Таке об’єднання шпиталів, як переконують у міській раді, сприятиме економії коштів, наданню якісніших медичних послуг, пацієнти лікуватимуться у кращих умовах, медичні працівники матимуть вищу оплату праці. У мерії провели економічний аналіз лікарні швидкої медичної допомоги, 8-ї лікарні і дитячої. Два шпиталі для дорослих за рахунок власних надходжень, платних послуг дають собі раду. Тобто вони зможуть підсилити дитячу лікарню, якій бракує фінансування.

Не буде вже так, як раніше: потужне управління охорони здоров’я і головні лікарі. Тепер є генеральні директори

«НСЗУ на 100% фінансує проліковані випадки (глобальний індекс). До кінця року планують зменшити до 85%, наступного року це може бути 60%. За ту саму кількість послуг менше оплачуватиметься. Самі медичні заклади повинні продумувати, як організовувати свою роботу. Є заклади, які заробляють кошти, інші потребують дотації. Можна економити на ProZorro, відкривати нові пакети послуг. Це вимога. Не буде вже так, як раніше: потужне управління охорони здоров’я і головні лікарі. Тепер є генеральні директори», – каже заступник мера Львова Андрій Москаленко.

Лікарня швидкої допомоги є самодостатньою, наголосив її директор Олег Самчук. Цей шпиталь потрапив до пілотного проєкту Міністерства охорони здоров’я з трансплантації, і на його базі працює Центр трансплантології. За фінансової підтримки міськради у лікарні ремонтують приміщення. Вдалося відкрити нові відділення.

Нам треба робити свою стратегію

«Ідеального варіанту стратегії немає ніде у світі, скільки країн – стільки і моделей. Тому нам треба робити свою стратегію. Звісно, вона буде недосконала, але її треба робити, всім дружньо над цим працювати», – наголосив Олег Самчук під час медичного форуму у Львові.


Чи вдасться у Львові об’єднати медичні заклади так, як це бачить міський голова і його команда, залежить від депутатського корпусу, який має це питання обговорити і за нього проголосувати на сесії.

Обранці, з якими спілкувалось Радіо Свобода, не розуміють, чому об’єднують дитячу лікарню з дорослими шпиталями, як формуватимуться ціни на послуги, на яких засадах обиратиметься Рада директорів. Бо у Львові неофіційно називають претендента на цю посаду – людину міського голови Андрія Садового, екснародного депутата від «Самопомочі» Олега Березюка.

Є ризики перехідного етапу

«Є позитивні моменти у цьому об’єднанні, а це можливість укладати додаткові пакети надання медичних послуг, економія на адміністративно-управлінському персоналі, більш комплексна допомога, спільні тендерні процедури. Є ризик, що відділення будуть оптимізовуватися. Люди бояться скорочень, які будуть. Є ризики перехідного етапу», – каже Радіо Свобода Валерій Веремчук, голова комісії охорони здоров’я та соціального захисту.

Міські чиновники пояснюють, що об’єднання дитячої лікарні з двома дорослими сприятиме розвиткові хірургічних операцій, трансплантології, кардіохірургії, нейрохірургії.

Професорка, завкафедри педіатрії і неонатології факультету післядипломної освіти Львівського медуніверситету Марія Кісельова не бачить логіки у тому, що дитячу лікарню з’єднують із двома дорослими.

Дитинство – це те, що продовжується після пологів

«Завжди йшло материнство, дитинство. Дитинство – це те, що продовжується після пологів. Лаконічно і логічно було б об’єднати материнство і дитинство так, як це у цілому світі: перинатальна допомога, допомога дітям. Є зацікавлення, щоб було здорове покоління, здорова нація. Має бути логіка і конструктив, економічна доцільність, яка в подальшому допоможе виховувати здорову націю і не мати високоекономічних затрат», – каже Марія Кісельова.

Є ще запитання, які хвилюють як медиків, так і представників громади: чи при об’єднанні медичних закладів усі грошові потоки не опиняться під одним впливом, чи прозоро обиратиметься Рада директорів. Втім, лише час дасть відповідь на всі застереження, які звучать нині.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *